>>
 
 הרצאות מנחי התוכנית
   
 
8. שרשראות אספקה, מהן? מה חשיבותן? ואופן תכנונן?
elad harison29/06/2014
מהן שרשראות אספקה ומה חשיבותן?   קישור למצגת שמלווה את ההרצאה
 
ניהול שרשראות אספקה הוא מקבץ של גישות הבאות לקשר באופן יעיל בין ספקים, יצרנים, מחסנים וחנויות, על מנת לייצר ולהפיץ את המוצר בכמויות הנכונות ליעדים הנכונים ובמן הנכון, כדי להביא למינימום את ההוצאה הכוללת תוך כדי עמידה בדרישות רמת השירות.
 
זרימת מוצרים ושירותים מתקיימת בין חלקי שרשרת האספקה הבאים: 
יצרני חומרי גלם – כגון: הדייגים הדגים דגים. 
יצרני "מוצרי ביניים" – לדוגמה: יצרנים של מסכים לסמארטפון, מנועים למכוניות, נוריות למכוניות, בד שיהפוך לריפוד כסאות או לביגוד וכו'. ייתכן כי יצרן חומר הגלם ייצר את חומר הביניים או יצרן חומר הביניים ייצר את המוצר הסופי. ייתכן ולא יהיה מוצר ביניים. מבחינה זו יכולה השרשרת להצטמצם או להתרחב. 
יצרני מוצר סופי – הצרכנים של "מוצרי ביניים" ויצרני חומרי גלם. 
מפיצים – לאחר שיוצר המוצר הסופי הם דואגים להפצה ולמכירה כוללת בשטח גאוגרפי נתון. לדוגמא: בישראל או בכל יבשת אירופה. ייתכנו מפיצי משנה או המשנים למפיצי המשנה. מפיצי משנה למדינות ובתוך מדינות הם מפיצים האחראים על אזורים שונים. 
חנויות- חזית מכירת המוצרים.
הלקוח – שהוא למעשה מהווה החוליה המסיימת של שרשרת האספקה. 
 
בשרשרת קיימת זרימה רצופה של חומרים המתאפשרת על ידי חיבורים שהם פיזיים ולוגיים במהותם בין חלקי השרשרת. ללא החיבורים האלו לא היינו רואים את כל המרכיבים של שרשרת האספקה היחידות נפרדות. החיבורים האלו מתבססים על חיבורים פיזיים שהם אמצעי שינוע בין כל חלק וחלק ואמצעי אחסנה המהווים חיץ או buffer. 
בצד הלוגי ישנה העברת מידע בין חלקי השרשרת שבלעדיה השרשרת לא הייתה שרשרת. כאשר אנו מוציאים הזמנה לחנות, אנו יכולים לקבל מידע האם הפריט זמין, תאריך אספקה, מחיר ועוד - כל תעבורת המידע הזו היא הכרחית כדי לחבר את פעילויות כל החלקים בשרשרת.
המימד הלא מוחשי – מימד המידע – הוא מימד הכרחי לכל הפעולות המוחשיות בשרשרת. משאיות או מחסנים לא יוכלו לתפקד ללא מימד המידע. לדוגמא: משאית לא תצא לדרכה לפני שנקבל אישור להזמנה. מחסן לא יהא שמיש ללא מידע על המוצרים שצריך לאחסן בו וכדומה.
 
ישנן שתי הגדרות נוספות לניהול שרשראות אספקה:
1. Institute for Supply Management – עיצוב וניהול תהליך לא מורגש (מבחינת הלקוח) ובעל ערך מוסף החוצה גבולות ארגוניים כדי לעמוד בדרישותיו של לקוח הקצה. כלקוח – מעניין אותנו למצוא את מה שאנו רוצים כאשר ניכנס לחנות ולמטרה זו מוכוונת כל פעילותה של שרשרת האספקה. ההגדרה הזו מוכוונת לקוח. כאשר שרשרת האספקה פועלת ביעילות גבוהה, הלקוח לא מרגיש את פעילות שרשרת האספקה הבאה לשרת אותו, לרבות פונקציות אחסנה, איתור מלאי, שינוע ועוד. 
 
2. הגדרה יותר פונקציונלית היא של The Supply Chain Council וכוללת בתוכה פעילויות של ניהול היצע וביקוש, מציאת מקורות לחומרי גלם ולחלקים, ייצור והרכבה, הזנת הזמנות וניהולן, הפצה דרך כלל הערוצים ומשלוח ללקוח. כל הגורמים למעט לקוח הקצה מעורבים בניהול הפעילויות ושותפים לשרשרת האספקה, כולל חנויות ומפיצים. 

כאשר מסתכלים על שרשרת אספקה מסתכלים על עלויות מול רמת שירות. הגדרת רמת השירות היא: ההסתברות שכאשר נכנסים לחנות, למחסן או כשמזמינים ממפיץ הפריט יהיה זמין. 
לדוגמה: איזה אחוז מהלקוחות שייכנסו לאיקאה ימצאו את הפריט שיחפצו לקנות. 
רמת שירות ועלויות הם דברים המנוגדים אחד לשני וכל חברה צריכה להחליט על יעד של רמת שירות אך לכל רמת שירות שנקבע יש משמעויות כלכליות. 
לפיכך, שאלת המפתח היא כמה מלאי להחזיק. זוהי פונקציה של עלות ורמת שירות. ככל שנגדיל את המלאי – ההסתברות שלקוח ייכנס לחנות וימצא את הפריט במלאי –תגדל. כאשר הפריט אינו במלאי אנו מוזילים עלויות אך רמת השירות נמוכה יותר.
ככלל, חברות שואפות להביא למינימום גם את החוסרים וגם את העודפים. 
משמעות עודף – פריט שכב על המדף. כולל ההשקעה הניהולית של רכישתו, אחזקתו ובסופו של דבר הוא לא נקנה. החברה מבקשת להשטיח את עקומת הביקוש באופן הנקרא עיצוב הביקוש. לדוגמא, הדבר נעשה ע"י קיומם של מבצעי מכירות. 
הדרך השנייה היא נסיון לבצע חיזוי שיעקב עד כמה שניתן אחרי השונות בתמונת הביקושים ולכך קוראים חיזוי הביקוש. 

   
 
 
מרכז הידע לחדשנות 
בניין בלומפילד חדר 319  | הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול | הטכניון, חיפה
04-8293397 | innovation@technion.ac.il | 04-8294399
© 2014, כל הזכויות שמורות למרכז הידע לחדשנות.  תנאי שימוש