>>
 
 סיקור פורומים קודמים
   
 
Innovation Tank  מחברים את התעשיה למחר
 
60 מנהלים מתעשיות מגוונות בחזית התעשיה שברו את שגרת הניהול והתכנסו לכדי מעבדה אנושית ליצירת רעיונות חדשניים לחיבור התעשייה למחר במסגרת ארוע ה-
"INNOVATION TANK 2050 -
 מחברים את התעשייה לעתיד". ארוע זה,פרי שיתוף פעולה בין מרכז הידעלחדשנות בטכניון ומעבדות החדשנות של מיקרוסופט מו"פ בהובלת עדי דיאמנט חתם את פורום מנהלים
לחדשנות ה- 5 של מרכז הידע לחדשנות בטכניון

הארוע נפתח בהרצאתו המרתקת של ינקי מרגלית על אתגרי האנושות, בהרצאתו ינקי הצליח לנפץ מיתוסים נפוצים, גרם לנו להישיר מבטנו אל העתיד ,בדיוני ככל שיהיה,בציפיה גדולה, כמוכן חידד את האתגרים המשמעותיים ביותר של האנושות למילניום הנוכחי.

המשתתפים חולקו לצוותים הטרוגנים במסגרתם העלו תובנות בעיות ופתרונות לתעשיית המחר, בהתבסס על מגמות החדשנות שנדונו לאורך הפורום ועל אתגרי האנושות שהוצגו בהרצאת המבוא .

מלאי השראה מהרצאה הפתיחה, יצרו המשתתפים מיזמים בתחומים מגוונים ביניהם: מערכת לזיהוי חוסר אמינות באינטראקציות עסקיות, יישום לאיבחון וייעוץ להתפתחות חינוכית ומיקצועית מינקות לזקנה, מערכת אוטומטית לטיפל והשקיית תוצרים חקלאיים ואמצעי לניטור מזונות הנוגע לרעלים מדבירים ריסוס מתכות כבדות.

הקו המקשר בין המיזמים השונים הוא החיבור בין תעשיה קלאסית לאמצעים טכנולוגיים כגון בביג דאטה אינטרנט של הדברים ופרסונאליזציה של הפתרונות
ארוע זה הוא דוגמא למפגש ייחודי בין אקדמיה לתעשיות מגוונות ביניהן, הפלסטיקה, החקלאות, הדשנים ,התעשיה הביטחונית, תעשיות התוכנה, במטרה לייצר סינרגיה בין התעשיות השונות באופן שיקדם את החדשנות הישראלית בכל התחומים ויוביל לצמצום פערים בין התעשיות השונות.

פרופ' חיים ביטרמן הרופא הראשית של קופ"ח כללית, חבר הועדה המייעצת של מרכז הידע לחדשנות וכן פרופ' אבישי מנדלבאום, דיקן הפקולטה לתעשיה וניהול בטכניון ברכו את משתתפי הפורום בתום הצגת המיזמים.

אריאל כץ חבר בהנהלת מיקרוסופט חיפה, הדגיש את החשיבות של חיזוק הקשר בין התעשייה לאקדמיה והעלה גם היבט אידיאולוגי לאומי המכיר בחשיבות של חיזוק התעשייה בצפון מדינת ישראל.

תודה רבה לחברת מיקרוסופט ישראל, על שיתוף הידע ועל הארוח המהנה.

תודה גדולה למרצי פורום מנהלים לחדשנות ה- 5, נכונותכם לחלוק ולשתף עם המשתתפים את הידע האדיר שברשותכם היא היא מנוע החדשנות הייחודי של התעשיה הישראלית .

תודה גדולה למשתתפי הפורום, אשר נותנים בנו אמון ומגיעים מידי חודש שנה בשנה מקצות הארץ למפגשי הפורום בטכניון – נתראה גם בשנה הבאה. 


 
המפגש ה- 7 - חדשנות בתחום ה- eCommerce

הראל יפהר מנכ"ל  Amazon Web Services Israel
הציג את תרבות החדשנות של חברת אמאזון, ואת נקודות הציון בדרכה מחנות ספרים מקוונת למובילת שוק בתום הממסחר המקוון. הראל תאר את חזון החדשנות ומאפייניו בחברת אמאזון החל מקריטריונים לגיוס עובדים וכלה ברכישת חברות ושתפים שונים.

יאן שלי מנהל החדשנות ומעבדת הביג דאטה בeBay    ישראל הציג את תרבות החדשנות בחברה, מיום היווסדה ועד כה, מאתר רכישות ברשת למובילה בתחום מערכות הביג דאטה לתחום המסחר.
יאן סיפר גם על התוכניות הפנים ארגוניות לקידום חדשנות בארגון.

 
 
 
 

המפגש ה- 6 של הפורום התמקד באיומי לוחמת הסייבר על ארגונים

אמנון ברלב נשיא צ'ק פוינט סקר את הרקע להתפתחות איומי הסייבר, תאר את התפתחות צ'ק פוינט כמובילה בתחום האבטחה ותאר את העקרונות המנחים לניהול חדשנות בארגון מניסיונו המקצועי והאישי. ההרצאה זמינה בקישור

 
 

בחלקו השני של המפגש, שמענו את הרצאותו של ניר פלג, ראש אגף בכיר למו"פ במטה הקיברנטי במשרד ראש הממשלה, לאחר סקירה מקיפה של הרקע להתפתחות איומי הסייבר, סוגי תקיפות ומקרים בולטים מנה ניר מספר עקרונות חשובים להתנהלות ארגונים בתחום הסייבר, ובראש ובראשונה לנקוט גישה פרואקטיבית להתגוננות בניגוד לגישה פסיבית.

המפגש ה- 5 - Big Data Big Impact

המפגש ה- 5 התמקד במגמת ה-Big Data, מגמה טכנולוגית מתקדמת, הפותחת דלת לגישה חדשה להבנת העולם ולביצוע החלטות.  
בתחילת המפגש פרופ' אבישי מנדלבאום דיקן הפקולטה לתעשיה וניהול, בירך את משתתפי הפורום וסיפר על תכנית לימודים להכשרת מהנדסי נתונים, ועל מחקרים מבוססי ביג דאטה המתקיימים זה מספר שנים בהובלת מוסד הטכניון.
  
 
 
ד"ר איה סופר, מנהלת תחום ניהול נתונים (ביג דאטה) ומחשוב אנליטי בחטיבת המחקר של IBM  העולמית.  סקרה בהרחבה את מגמת ה"ביג דאטה" מהות טכנולוגיית הביג דאטה, מקורותיה, כיצד הטכנולוגיהמיושמת בתעשיות השונות ואיזו בשורה היא מביאה איתה עבור ארגונים ברמת המיקרו והמאקרו.   ההרצאה זמינה לצפיה בקישור. 


בחלק האחרון של המפגש, פגשנו את סער יוסקוביץ' מייסד Augury חברת סטארט אפ אשר פיתחה  על בסיס טכנולוגיות של ביג דאטה מאשין לרנינג ואחרות מערכת לאחזקה חזויה המאפשרת לזהות תקלות במכונות על פי "טביעת אצבע" אקוסטית
סער שיתף אותנו  בתהליך הקמת החברה כדוגמא חיה לחדשנות הממוקמת בצומת שבין עולם התעשייה לאותן Key enabling technologies בהן מתמקדת תוכנית הפורום הנוכחית.
סער תאר את הרעיון מאחורי הטכנולוגיה של אוגורי אשר נוצר כמענה לצורך , את המודל העיסקי של החברה – המבוסס על שת"פ עם חברות אחזקה אשר נותנות שירותים למפעלים רבים.
כמו כן תאר סער את תהליך הקמת החברה כתהליך מבוסס "Lean  start up" – המבוסס על שאלה חוזרת בבסיס כל פעולה – "מה אוכל לעשות במינימום השקעה כספית שיביא לי מקסימום למידה". גישה זו הנחתה את סער ואת שותפו אשר העדיפו לצאת לשטח ולתחקר מפעלים באמצעות שאלון בטרם פיתוח האבטיפוס, סער מדגיש כי המטרה היא מקסימום "למידה" ולא מקסימום "ערך"    ההרצאה זמינה לצפיה בקישור

 
 המפגש הרביעי התקיים במשרדי חברת מיקרוסופט החדשניים בחיפה

בחלק הראשון של המפגש, עדי דיאמנט – מנהל מעבדות החדשנות במיקרוסופט מחקר ופיתוח בישראל סקר את תחום "מחשוב הענן" בהסתכלות רחבה יחד עם מושגי יסודיים כגון : Cloud, Connected devices, sensors, Big Data, Machine Learning, Telemetry

בחלק השני פגשנו את רותי קידר סמנכ"לית טכנולוגיות פיתוח במיקרוסופט ישראל על המרצים בהרחבה
רותי קידר הציגה את השיקולים העומדים בפני ארגונים בשאלת המעבר לענן, ? to cloud or not to cloud
תוך סקירת סוגי העננים, סוגי השירותים ותועלות המעבר למחשוב ענן.

בחלק השלישי עדי דיאמנט התמקד בחשיבות הענן לניהול ארגונים במציאות של אי ודאות
וכיצד הענן מהווה כלי עבודה מודרני לפיתוח מוצרים, אנליזות וניהול קשרי לקוחות.

 


המפגש השלישי (13.1.15) הדפסת תלת מימד המהפיכה התעשייתית החדשה  

אילן לוין יו"ר חברת מייקרבוט (MakerBot), חברה בת של סטרטסיס לשעבר סגן יו"ר ונשיא חברת אובג'ט, פתח את המפגש עם סקירת תחום ה- 3D Printing

לוין הציג את כיצד מדפסות תלת מימד מיושמות בתעשיות השונות,התעשיה הבטחונית, התעופה, הרפואה בכלל והאורטודנטיה בפרט,  תעשיית החלל , האדריכלות והתכשיטים, וכיוב'
והציג את 6 תועלות עיקריות שהדפסת תלת מימד מעניקה לתעשייה:

1. הוזלת תהליך הייצור – באמצעות מדפסת תלת מימד ניתן ליצור תבנית  ליצור יציקות מחומרים שונים.
כיום מרבית התבניות הללו מיוצרות בסין מסופקות תוך שמונה שבועות ועלותן 40 אלף
ארו, בעוד שתבנית יציקה שכזו מיוצרת באמצעות מדפסת תלת מימד, תסופק תוך יום
בעלות כוללת של 1000 דולר בלבד, כלומר מדובר על – חיסכון מאוד משמעותי בזמן
ובכסף.
2. הדפסת תלת מימד מאפשרת חופש גאומטרי ושילוב גוונים שלא ניתן להשיג בשום טכנולוגיה אחרת, כדי להמחיש זאת הקימה חברת סטראטאסיס ביתן ייחודי המכיל יצירות אומנות של ניק ארוינק – אומן המתמחה ביצירות המבוססות על טכניקת הדפסה תלת מימדית.
3. הגדלת השימושיות של החלקים – בתהליך ייצור חלקים עבור תעשיית התעופה נתגלתה אפשרות לעשות שימוש גם בחלקי התמיכה שנוצרים בתהליך הייצור.
4. התאמה אישית של המוצר – הדפסת תלת מימד מאפשרת ייצור מוצרים ייחודיים בהתאמה אישית, מאפשרת ייצור דגמים בשינויים קלים לצורך בחינת חלופות - הדבר מקצר תהליכי פיתוח ומונע דיונים והתלבטויות מיותרות.
5. הדפסת תלת מימד מעודדת קיימות ראשית משום שהיא מבוססת על ייצור מדוייק של המוצר הדרוש ללא צורך בחריטתו מתוך גוש חומר, כמוכן מאפשרת  שיפור רכיבים על ידי הקטנת משקלם או שיפור חוזקם, לדוגמא: שיפור חלק תעופה באופן המקטין את משקלו, משפיע גם על תצרוכת הדלק של המטוס ובאופן עקיף על קיימות.
6. הדפסת תלת מימד משנה לחלוטין את כל מה שידוע לנו על שרשרת האספקה, ומאפשרת גמישות, זמינות, מיידיות והוזלה משמעותית בעלויות, ובכך גם משפיעה על ה"טיים טו מארקט".

עבור האינדיבידואל, הדפסת תלת מימד היא טכנולוגיה מאפשרת ומעצימה
עבור ארגונים הדפסת תלת מימד משנה סדרי עולם בנוגע לתהליכים ארגוניים כפי שאנו מכירים אותם כיום. 


לאחר מכן פרופ' סטפן רודיך הציג כיצד טכנולוגיית ההדפסה התלת מימדית פתחה בפניו אפשרות לבחון  באופן ממשי את השפעתו של המיקרו מבנה על תכונותיה של יחידת חומר גדולה, לקריאה בהרחבה ודוגמאות כנסו לקישור

בחלק השני של המפגש, כהכנה להאקתון אשר יתקיים ב 23  ביוני, ויהווה את מפגש הסיום של תוכנית הפורום לשנה זו, זכינו להצצה והיכרות ראשונית עם תופעת ה"האקתונים".

מהו האקתון? מה מייחד אותו? וכיצד הוא יוכל לשרת אותנו בהתנעת תהליכי חדשנות? אורי וינוקור  שיתף מנסיונו האישי וד"ר איריס ארבל הציגה את מסגרת ההאקתון 2050 – מחברים את התעשיה למחר" מעבדה אנושית לפיתוח רעיונות במענה לאתגרים והזדמנויות של התעשייה (חברות) תוך יישום אחת או יותר מהמגמות בהן התמקדנו: מחשוב ענן, ביג דאטה, אינטרנט של הדברים, הגנת הסייבר, מסחר ושיווק במובייל, הדפסת תלת מימד.

בשלב זה

חשבו איזו מגמה אחת או יותר מתחברת לאתגרים ולהזדמנויות העומדות בפניכם. העמיקו ודונו בכך בישיבות הנהלה ונסו להתמקד באפשרות להטמיע את אחת הנושאים.

מצאו שותפים לפי עניין אישי – לרשותכם מצגת חלוקת משתתפי הפורום על פי תחומים

העזרו במתודולוגיות (שנלמדו או באתר) –כמו המתודולוגיה שנלמדה במפגש הראשון על ידי אלי איטין מאמדוקס -  "הפיכת הבעיה לאתגר"  או  "עצם הדג"
 

המפגש השני (18.12.14) האינטרנט של הדברים וערים חכמות

המפגש השני של פורום מנהלים לחדשנות התמקד באינטרנט של הדברים ובערים חכמות, והחל בהרצאתו המרתקת של רועי חרמוני מנהל פיתוח העסקי לתחום ה- IOT  בחברת סיסקו.
רועי סקר את התחום, מקורותיו יישומיו וכיצד IOT יכול להוות מנוף לצמיחה ארגונית
לצפיה בהרצאה


 
 
 
בחלק השני של המפגש, הרצה עומרי זו על IOT כמוצר צריכה ועל הערים החכמות כשוק צומח המהווה הזדמנות לצמיחה ארגונית. עומרי הדגיש את הצורך בבניית אסטרטגייה עסקית לנוכח ה- IOT 
והציע כלים ושיטות לעידוד חדשנות, חברי הפורום ניהלו רב שיח בנוגע ליישומים אפשריים של האינטרנט של הדברים בתעשית המחר.  לצפיה בהרצאה
 
 
 פורום מנהלים לחדשנות ה-5 נפתח בהרצאתו המרתקת של יוסי אקרמן, על "חדשנות בעולם משתנה" (11.11.14)


אמש, התקיים מפגש הפתיחה של פורום מנהלים לחדשנות בטכניון, הפורום נפתח בהרצאה המרתקת של יוסי אקרמן מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות לשעבר, על "חדשנות בעולם משתנה"  לצפיה בהרצאה

בחלקו השני של המפגש הכירו המשתתפים מתודולוגיה אפקטיבית ופשוטה לניסוח האתגר כשלב ראשוני בניהול תהליך החדשנות, תחת הדרכתו של אלי איטין Amdocs  Innovation Evangelist לצפיה במצגת

 
 
 
 
  
 
 
נכחו במפגש הפתיחה מנהלים בכירים ומובילי מו"פ וחדשנות ביותר מ-35 חברות ביניהן


תוכנית הפורום השנה תתמקד במגמות העל המשמעותיות ביותר כגון האינטרנט של הדברים, הגנת הסייבר, הדפסת תלת מימד, מסחר ושיווק במובייל, מחשוב ענן וביג דאטה, במטרה לסקור את המגמות ולבחון את הדרכים ליישומן בתעשיות השונות.

רונית אביב מצוות מרכז הידע לחדשנות הציגה את 6 המגמות הללו ואת חשיבותן לניהול תהליכי חדשנות לצפיה במצגת

 

גם השנה יארח הפורום את מיטב המנהלים היזמים ואנשי המחקר העומדים בלב המגמות השונות: יוסי אקרמן מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות בעבר, אמנון ברלב נשיא צ'ק פוינט, בועז מעוז מנכ"ל סיסקו, ד"ר איה סופר מנהלת תחום ניהול נתונים ומחשוב אנליטי בחטיבת המחקר ביבמ העולמית, אילן לוין יו"ר מייקרבוט (חברת בת של סטראטאסיס) ניר פלג, ראש אגף בכיר במטה הקיברנטי הלאומי, הראל יפהר מנהל אזור ישראל באמזון ווב סרביסס, רותי קידר סמנכ"לית טכנולוגיות פיתוח במיקרוסופט ישראל, עדי דיאמנט מנהל מעבדת החדשנות במיקרוסופט, עומרי זיו מומחה לערים חכמות, גלעד בכר מומחה לשיווק במובייל, אלי איטין מטיף החדשנות באמדוקס וסער יוסקוביץ' ממייסדי אוגורי. לתוכנית המפגשים

   
 
 
מרכז הידע לחדשנות 
בניין בלומפילד חדר 319  | הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול | הטכניון, חיפה
04-8293397 | innovation@technion.ac.il | 04-8294399
© 2014, כל הזכויות שמורות למרכז הידע לחדשנות.  תנאי שימוש