לחצו על חץ הגלילה וצאו איתנו למסע הרעיון

חדשנות מתמדת היא המפתח לתחרותיות ארגונים בעולם העסקי. כיצד לחשוב חדשנות? באילו תחומים? באילו כלים לפתחה? כיצד לשלבה בשאר הפעילות?
מרכז החדשנות בטכניון מוביל אתכם לאורך מסע הרעיון, מראשיתו ועד סופו, תוך ייזום תהליכים ארגוניים, חשיפה לכלים ושיטות, לידע מחקרי, ויצירת חיבור לאקדמיה, לממשל ולגופים רבים בתעשיה.

זיהוי הצורך
והגדרת הבעיה

הצעד הראשון והמורכב במסע הרעיון הוא זיהוי הצורך ומיקוד הבעיה, לאור החזון והאסטרטגיה הארגונית. אבחון מדויק של מרכיבי הבעיה, המבוסס על בסיס ידע רחב ומתודולוגיות מוכחות לצד נסיון רב, מחדד את האתגר ומכווין אל פתרונות אפשריים המתחשבים במכלול ההבטים ומעלים את סיכויי ההצלחה.

העלאת
רעיונות לפתרון

רעיון חדשני הוא יצירתי אך גם שימושי ובר-ישום. תהליך העלאת הרעינות לפתרון הבעיה דורש לכן יצירתיות פורצת ושטף רעיונות, לצד חשיבה פרקטית יותר. ישנן מתודולוגיות רבות להעלאת רעיונות, אך יש לבחור את השיטה המתאימה ביותר לארגון, לאופי הבעיה המחפשת מענה, ולמספר האנשים המעורבים בתהליך.

בחירת
הרעיון ליישום

שפע הרעיונות לפתרון דורשים מיון ובחינה קפדנית על פי קריטריונים שונים. התאמה לאסטרטגיה הארגונית, מידת הסיכון הנדרשת, יכולות הפיתוח, אפשרויות השיווק ואף "תחושת הבטן"- כולם עשויים להיות רלוונטיים, וצריכים להבדק באופן שיטתי לשם ההכרעה בין רעיונות טובים שהגיעו לקו הגמר.

קידום הרעיון
לקראת הטמעה

הרעיון נבחר, ואף נכתבה לו תוכנית עסקית מפורטת, אולם דרכו לישום עדין ארוכה: אילוצי השוטף ומחסור במשאבים, לצד התנגדויות לשינוי שיוצרת החדשנות – כל אלו עלולים לקטוע את המסע. צפיית המכשלות בעת בחירת הרעיון והערכות בעזרת כלים בדוקים מבטיחים שהחדשנות לא תגווע בשלב זה.

ישום הרעיון לכדי חדשנות:

חדשנות מוצר או תהליך, משפרת או פורצת-במהלך הישום צצות בעיות לא צפויות הדורשות פתרונות יצירתיים וחדשניים בפני עצמם. המסע נשלם רק עם הגעתו של המוצר ללקוח הצרכן הסופי או גורם בארגון הנהנה מפירותיו. חדשנות עלולה גם להכשל, אך גם זאת לא לחינם, ארגון חדשני רואה בכשלון חלק מתהליך הלמידה, המאפשרת לו לשפר, לשנות ולהצליח בסיבוב הבא. כמו בכל מסע, יש בו את ההרפתקה, את האתגרים והתלאות שבדרך, ואת האופוריה כאשר מגיעים בהצלחה לפסגה.

 
מרכז הידע לחדשנות 
בלומפילד 319 | הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול | הטכניון, חיפה
04-8293397 | 04-8294399 | innovation@technion.ac.il
© 2014, כל הזכויות שמורות למרכז הידע לחדשנות.  תנאי שימוש